موضوعات
لینک دوستان
آخرین مطالب
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید ::: کرسی‌های آزادفکری:: سایت مرجع جامع کرسی‌های آزادفکری

دانلود کنید

کتابخانه جامع دانستنیهای یک شیعه

حجم 44.26  MBپایگاه دانشجویان انقلابی
کد لوگو برای قرار دادن در وبلاگ ها
پایگاه دانشجویان انقلابی
«سبك زندگی»؛ طرح دوباره یك دغدغه دیرین
نویسنده : شاهین شکوهی
شنبه 29 مهر 1391
فارغ از این‌كه اصطلاح «سبك زندگی» در فرهنگ واژگان آیت‌الله خامنه‌ای تازگی دارد یا نه، آن‌چه كه در كشور ما از آن به عنوان سبك زندگی یاد می‌كنند، از همان آغاز رهبری ایشان یا حتی قبل‌تر از آن دغدغه‌ی ایشان بوده است: «بنده زمان ریاست‌جمهورى در شوراى عالى انقلاب فرهنگى قضیه‌ى طرح لباس ملى را مطرح كردم و گفتم بیایید یك لباس ملى درست كنیم [...] عرب‌ها لباس ملى خودشان را دارند، هندى‌ها لباس ملى خودشان را دارند، اندونزى‌یایى‌ها لباس ملى خودشان را دارند [...] من و شما كه ایرانى هستیم، لباسمان چیست؟» (بیانات در دیدار جمعی از جوانان استان همدان، ۱۳۸۳/۴/۱۷)

این‌گونه دغدغه‌ها نسبت به «روش‌ زندگی» در اوایل رهبری آیت‌الله خامنه‌ای بیشتر از پیش نمایان گشت. نگاهی گذرا به نام‌گذاری سال‌ها در دهه‌ی هفتاد شمسی نشان می‌دهد كه ارتقای فرهنگ عمومی در كشور برای ایشان اهمیتی فوق‌العاده داشته است. انتخاب‌‌ نام‌هایی همچون «وجدان كاری، انضباط اجتماعى»، «انضباط اقتصادى و مالی» و «صرفه‌جویی» ناظر بر آسیب‌شناسی جامعه‌ی آن روز ایران بود؛ آسیب‌هایی همچون زیاده‌روى و نابودكردن اموال عمومى و اموال شخصى و نیز ریخت و پاش و اسراف. در این میان نام‌هایی مانند «حركت به سوى اصلاح الگوى مصرف» و «همت مضاعف و كار مضاعف» برای نسل‌های جوان‌تر جامعه‌ی ایرانی آشناتر است. البته انتخاب نام سال، تنها زمینه‌ی طرح این بحث برای رهبری نبود، بلكه ایشان در سخنرانی‌های مختلفی در این سال‌ها به مسائلی مثل آپارتمان‌نشینی، معماری، اصلاح موی سر، شیوه‌ی راه‌رفتن، كتاب‌خوانی، الگوى مصرف وسایل زندگى، مُد و ... نیز پرداخته‌اند.
ادامه مطلب
نشریه عهد-سال دوم/شماره دوم
نویسنده : شاهین شکوهی
شنبه 29 مهر 1391
با سلام

شماره دوم نشریه عهد در سال دوم انتشار این نشریه منتشر شد.این شماره در سطح دانشگاه بازتاب خوبی داشت.شما دوستان عزیز می توانید نشریه را از لینک زیر دانلود کنید.

منتظر نظرات سازنده شما دوستان هستیم.

دانلود نشریه


رمز بیدار شدن در سحر
نویسنده : امان از روز غفلت...
چهارشنبه 26 مهر 1391

رمز بیدار شدن در سحر از زبان حجت‌الاسلام جاودان

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی جاودان از علمای اخلاق تهران

سوال: برای برخاستن از خواب در هنگام سحر چه تدبیری بیندیشیم؟

جواب: بیداری مداوم سحر، عنایت خاصه الهی را لازم دارد.

اگر آدمی بتواند مراقبه دائم در روز داشته باشد بیداری دائم ممکن می‌شود و اگر گاه و بیگاه غفلت کند و یا خدای‌ناکرده گناهی از او سربزند دوام بیداری به خطر می‌افتد. پس به هر صورت، مسئله بیداری انسان برای سحر به اعمال روز بستگی دارد. به غذایی که می‌خورد، چیزهایی که می‌بیند، می‌شنود و سخنانی که می‌گوید. کلاً همه جوانب را باید با دقت تحت نظر داشته باشد که گناه و خلاف رضای خدای متعال نباشد. در این صورت بیداری دائمی میسر می‌شود.


:: مرتبط با: خودسازی ,
:: برچسب‌ها: بیدار شدن , حجت الاسلام جاودان , خواب , مراقبه , غفلت ,
تضمین رسیدن به مقام تالی تلو معصوم!
نویسنده : امان از روز غفلت...
دوشنبه 24 مهر 1391

آیت‌الله روح‌الله قرهی

تضمین رسیدن به مقام تالی تلو معصوم!

آسیّد هاشم حدّاد(اعلی اللّه مقامه الشّریف)‌، آن عارف بزرگ به بعضی از شاگردان و خصّیصینشان بیان فرمودند: من تضمین می‌كنم، شما یك سال از هر گناه و فعل زشتی دوری بجویید، اگر به مقام رفیع تالی تلو معصوم نرسیدید، فردای قیامت نزد خدا هاشم را مؤاخذه كنید. حرف بسیار سنگینی است. این را برای خودتان تكرار كنید، ببینید چه به دست می‌آورید؟ اگر گناه نباشد، طبیعی است انسان به خودی خود در دریای رحمت خدا قرار می‌گیرد و به اوج؛ یعنی رسیدن به مقام تالی تلو معصوم پرواز می‌كند. تالی تلو معصوم جزء چهارده معصوم نیست؛ امّا فعل و عملش عین معصوم است- این را به عنوان كد به ذهنتان بسپارید.
 

ادامه مطلب
:: مرتبط با: مذهبی , خودسازی , اجتماعی ,
:: برچسب‌ها: گناه , رحمت , معصوم , آیت الله قرهی , مواظبت ,
« گناه » عامل محرومیت از لذت عبادت است
نویسنده : امان از روز غفلت...
یکشنبه 23 مهر 1391

« گناه » عامل محرومیت از لذت عبادت است

آیت‌الله روح‌الله قرهی

 ترك گناه خود به خود، عبادت لذّت بخش برای انسان می‌آورد، امّا وقتی روح و جسم مبتلا به گناه شد، دیگر لذّت عبادت برای انسان نیست.

ذوالجلال و الاكرام دائماً در قرآن تذكار داده كه بشر مقام الهی خودش را متوجّه شود و مواظب یك مطلب باشد؛ كه اگر آن مطلب را رعایت كرد، حضرت حق به لطف و كرمش او را اوج میدهد تا جایی كه ملائكه الله به حال او غبطه میخورند.

ادامه مطلب
:: مرتبط با: مذهبی , خودسازی ,
:: برچسب‌ها: گناه , عبادت , قرآن , حب خدا ,
راهکار آیت الله جوادی آملی برای رفع افکار شیطانی
نویسنده : امان از روز غفلت...
یکشنبه 23 مهر 1391

راهکار آیت الله جوادی آملی برای رفع افکار شیطانی

سوال: چگونه بر افکار شیطانی خود پیروز شویم؟

پاسخ: در روایات ما آمده است: برای انجام هر کار« بسم الله الرحمن الرحیم » بگویید. (وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۱۷۰)؛

یعنی کاری که قصد انجام آن را دارید، باید به گونه‏ای باشد که در مدخل ورودی آن بتوان گفت: «خدایا به نام تو». به این ترتیب، ما هیچ کاری را بدون مطالعه، تفکر و عاقبت سنجی انجام نمی‏دهیم؛ و علاوه بر این، کارهایی را انجام می‏دهیم که بتوانیم در ابتدای آن بگوییم: «خدایا با نام تو آغاز می‏کنم». چنین کاری یا واجب است یا مستحب. حرام و مکروه را نمی‏توان با نام خدا انجام داد. با این تمهید شیطان همواره در اسارت ماست.

سوال: برای تحصیل علم اخلاق ، از کجا باید شروع کرد؟ به خصوص ما که به اساتید اخلاق دسترسی نداریم.

پاسخ: بخشی از علم اخلاق نظری است که با مطالعه ، درس و بحث تأمین می‏شود. قسمتی از آن هم عملی است که به هدایت و راهنمایی معلم اخلاق وابسته است. اگر انسان به آنچه می‏داند عمل کند، نخست اثر مثبت اعمال ظاهر می‏شود، سپس خدای سبحان او را از آنچه نمی‏داند، آگاه می‏سازد.

در روایات آمده است: «مَنْ عَمِلَ بِما عَلِمَ وَرّثهُ اللّه عِلْمَ ما لَمْ یَعْلَمْ».[بحار جلد ۶۵] عمل همراه با علم، افزون بر ماندگاری، موجب شکوفایی آن نیز می‏گردد. اگر انسان در انجام واجبات تلاش کند؛ مستحبات را تا اندازه‏ای به جای آورد؛ محرمات را ترک کند؛ در حد توان از مکروهات دوری جوید و افراط و تفریط در کارها را کنار بگذارد، موفق می‏شود.


:: مرتبط با: مذهبی , خودسازی ,
دوری از چهار صفت
نویسنده : امان از روز غفلت...
شنبه 22 مهر 1391

حضرت امام خامنه ای

دوری از چهار صفت

از نصایح امام علی (علیه السلام)

من استطاع أن یمنع نفسه من أربعة اشیاء فهو خلیق بأن لاینزل به مکروهٌ أبداً قیل: وما هنّ یا أمیرالمؤمنین! قال: العجلة واللجاجة والعُجب والتّوانی.

(تحف العقول صفحه ۲۲۲)

هرکس این چهار صفت را از خود دور کند خواه فرد باشد، خواه مجموعه دست‏ اندرکاران و رؤسای جامعه، هیچ‏گاه حادثه و واقعه ناخوشایندى، متوجه او نخواهدشد:

۱- عجله، بدون تأنّى و دقت، تصمیم‏گیرى کند یا کارى را اجراء نماید (عجله غیر از سرعت در عمل است).

۲- لجاجت ، یکى از مسائل خطرناک و بلاهاى دامن‏گیر، اصرار و پافشارى ناحق، در مسأله‏اى است که چون این حرف را گفته و یا چنین موضعى اتخاذ کرده حاضر نیست عقب‏نشینى کند و لو خلاف آن ثابت شود.

۳- مغرور شدن و خودشیفتگی، که انسان نقص‏ها و ضعف‏هاى خود را ندیده و احیاناً محسناتش را بزرگ بشمرد.
۴- کاهلى و سستى، کار امروز را به فردا افکندن و تأخیر انداختن.

بنده، در اثر تجربیاتى که در سالهاى متمادى پیدا کردم به این نتیجه رسیدم که این سخن على (علیه السلام) واقعاً حکمت تمامى است و همه ضرر و زیان‏هایى که متوجه جامعه شده است در اثر این امور بوده. خداوند ان شاءاللّه ما را با مجاهدت خودمان و با توفیق خودش از این صفات دور بدارد.

جلسه شرح حدیث رهبر معظم انقلاب

 


:: برچسب‌ها: لجاجت , مغرور شدن , کاهلی , عجله , امام علی , امام خامنه ای , نصایح ,
 

 
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic